"Makbet. Każdy uśmiech jest nożem" - adaptacja filmowa dramatu Szekspira

"Makbet" to przede wszystkim wielka tragedia o chorobliwej ambicji i obsesyjnej żądzy władzy, która niszczy wszystko i wszystkich. Szekspirowski świat to świat bez miłości i przyjaźni, dlatego na podtytuł filmu wybraliśmy cytat z "Makbeta": "Każdy uśmiech jest nożem" (akt II, scena 3).

    Ekipa filmowa podczas premiery

     Fot. M. Kryszkiewicz

Dramaty Szekspira przenosili na ekran wielcy reżyserzy, np. "Makbeta" zekranizowali Akira Kurosawa  ("Tron we krwi", 1957) czy Roman Polański ("Tragedia Makbeta", 1971). Wielką popularność zyskała  adaptacja "Romea i Julii" (reż. Baz Luhrmann, 1996), w której akcję umieszczono we współczesnym fikcyjnym miasteczku Verona Beach na Florydzie, a zwaśnione rodziny Montekich i Capulettich pokazano jako dwa zwalczające się gangi ( w tytułowych rolach wystąpili: Leonardo DiCaprio i Claire Danes) .

Jedną z najciekawszych polskich adaptacji teatralno - filmowych "Makbeta" był projekt Grzegorza Jarzyny ("Macbeth", 2006). Akcja dramatu Szekspira przeniesiona została w czasy współczesne, do amerykańskiej bazy wojskowej w Iraku. Macbeth morduje przywódców muzułmańskich rebeliantów podczas ich modlitw w meczecie. Jego czyn, doceniony przez generała Duncana, to pierwsze z pasma brutalnych morderstw, których dopuści się młody oficer, podjudzany przez cyniczną małżonkę i własne, rosnące w szalonym tempie, ambicje (Ugrzęzłem w bagnie krwi i stoję / W nim po kolana, świadom, że zabrnąłem / tam, skąd powrócić byłoby mozołem / Cięższym niż dalej brnąć).

Plakat do filmu przygotowany z okazji Dni Otwartych (projekt graficzny: Jarosław Olczak)

W swojej adaptacji postępujemy podobnie, jak w przykładach opisanych powyżej. Opierając się na Szekspirowskich wątkach, pisząc od nowa dialogi i sceny, ze średniowiecznej Szkocji przenosimy akcję w czasy współczesne, do prężnie działającej polskiej firmy prowadzącej interesy z Chinami...

Premiera filmu odbyła się 26. marca 2018r. podczas Szkolnego Dnia Projektu "Europejska szkoła - innowacyjny nauczycIel. II edycja".

 

Drukuj E-mail