GARDZĘ MIŁOŚCIĄ - JESTEM NIEWZRUSZONA - INSCENIZACJA "ŚLUBÓW PANIEŃSKICH" ALEKSANDRA FREDRY

Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca to komedia  Aleksandra Fredry (1832), którą kilkakrotnie inscenizowaliśmy w naszej szkole. Premiera spektaklu miała miejsce 1. kwietnia 2004r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (zob. zdjęcia poniżej).

     
     

Fabuła komedii - w naszej wersji przeniesiona w czasy współczesne i wzbogacona o klasyczne utwory muzyki rozrywkowej, np. "Nie dokazuj" M. Grechuty, "Bo z dziewczynami" J. Połomskiego czy "Lepszy model" K. Klich - opowiada historię Anieli i Klary, które ogłaszają "manifest feministyczny" ("Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną") i postanawiają dręczyć mężczyzn swą obojętnością. Zakochany na zabój w rezolutnej i przebojowej Klarze Albin od razu "dostaje kosza", a dobroduszna i naiwna Aniela również pozostaje nieczuła (choć przychodzi to jej z trudem) na zaloty Gustawa - lekkoducha i birbanta, który obmyśla intrygę, mającą unicestwić antymęski spisek. W finale komedii zaczyna działać tytułowy "magnetyzm serc", a dziewczęta powoli przekonują się, że niekażdy facet to świnia...

Po raz ostatni "Śluby panieńskie" (pod tytułem" Gardzę miłością - jestem niewzruszona") zostały zagrane podczas uroczystości pożegnania maturzystów w 2015 r. (video poniżej).

Jarosław Olczak

 

Drukuj E-mail