Macbeth - play by William Shakespeare (zapis spektaklu)

 

Wiem jednak, że na tym świecie żyję, gdzie pochwałę często zyskuje czynienie zła,                                                                 kiedy czynienie dobra bywa uznawane za niebezpieczne szaleństwo.

William Szekspir, Makbet  ( akt IV , scena II)

 

 

Makbet ("Macbeth") to jedna z najbardziej popularnych - obok "Hamleta", "Romeo i Julii", "Otella" oraz "Ryszarda III" -  tragedii Williama Szekspira. Za datę jej powstania najczęściej przyjmuje się rok 1606. Tłem wydarzeń jest wojna szkocko-norweska z XI wieku (Szekspir wiedzę o ówczesnych wydarzeniach i realiach zaczerpnął z Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii autorstwa Raphaela Holisheda z XVI wieku).

Jan Kott - wybitny znawca twórczości Szekspira - pisał: Historia w "Makbecie" pokazana jest jak koszmar.(...) Jako mechanizm fascynuje choćby samą grozą i nieodwracalnością. Koszmar poraża i przeraża. W "Makbecie" historia pokazana zostaje przez osobiste doświadczenie. Historia w "Makbecie" jest nieprzejrzysta jak koszmar. I jak w koszmarze wszyscy się w nią zapadają.(...) Przez koszmar brnie się i podchodzi on do gardła. Historia w "Makbecie" jest lepka i gęsta jak breja i krew.(...) Unurzani we krwi są tutaj wszyscy; mordercy i ofiary. Unurzany we krwi jest świat.(...) Krew w "Makbecie"1 nie jest tylko przenośnią, jest materialna i fizyczna, wypływa z ciał pomordowanych. Osiada na rękach i twarzach, na sztyletach i mieczach.(...) Ta krew nie da się zmyć ani z rąk, ani z twarzy. Makbet zaczyna i kończy się rzezią. (Jan Kott, "Makbet albo zarażeni śmiercią").

Nasza inscenizacja - grana w języku angielskim -  dochowuje wierności oryginałowi, stąd np. mrok spowijający scenę. Tak, jak u Szekspira, wiele scen dzieje się w nocy; jest ona obecna także w języku (,,Nie ujrzy słońce tego jutra"). Dokonując zbrodni, Makbet "zamordował" sen. Nie ma już snu, pozostał koszmar, od którego nie można się uwolnić...

Spektakl miał premierę 26. marca podczas szkolnego dnia projektu "Europejska szkoła - innowacyjny nauczyciel.II edycja".

Obsada spektaklu: Dawid Pietrasik (Makbet), Kamila Bartczak (Lady Makbet), Krystian Łuczak (Banko), Katarzyna Palmowska, Weronika Idczak, Julita Klimczak (Trzy Czarownice), Radosław Lityński (Dunkan), Jan Kubacki (Malkolm), Jakub Janiak (Donalbein), Łukasz Wojtowicz (Makduf), Sandra Maniszewska (Lady Makduf), Tomasz Gołębiewski (Rosse), Piotr Bocian (Angus), Gabriel Chrzęścieski, Kacper Sadowski, Tomasz Bartczak (Zbójcy), Oliwia Rakowska (Dama), Dawid Sobczak (Lekarz), Julia Pałac (Służąca), Patryk Szpiegowski (Żołnierz), Patryk Dudek (Fleance).

Scenariusz: Beata Sobczak-Gieraga

Reżyseria: Beata Sobczak-Gieraga, Jarosław Olczak.

Oprawa muzyczna: Beata Sobczak-Gieraga, Jarosław Olczak.

Scenografia: klasa II TE/TH, Andrzej "Handyman" Staniewski

Nagłośnienie: Michał Niewiadomski, Damian Pierzgalski.

Asystenci techniczni (światło, efekty specjalne): Jakub Wydrzyński, Daniel Karolak.

Zdjęcia: Dawid Olczak, Sebastian Graczyk

Montaż - Tomasz Bartczak

Postprodukcja - Dawid Pietrasik

Tłumaczenie i napisy - Krystian Łuczak

Jarosław Olczak

Uwaga:

Film jest dostępny w wersji z polskimi napismi. By je włączyć, należy zaznaczyć opcję 'Subtitles" (Settings/Subtitles/Polish)

Drukuj E-mail